Saltimbango – Jihlava

06/2003: SALTIMBANGO – Jihlava

Site specific projekt realizovaný v rámci Jihlavského havířského průvodu v červnu 2003.
(„Saltimbango“ — z franc., historické označení potulného artisty, převážně kejklíře a provazochodce). Inspirací a podnětem k celé akci byl stručný zápis skutečné historické události z jihlavské kroniky:

„Roku 1585 sjel jeden kejklíř po provaze s velké věže farního kostela až ke kašně, vezl s sebou na kotouči chlapce, dělal s ním přemety a provozoval jiná kejklířství“. (Listy a obrazy z minulosti Jihlavy)

VIDEOukázka – (budete přesměrováni na video kanál divadla T.E.J.P)

Když jsme při prvním ročníku Jihlavského havířského průvodu (v r. 1999)  připravovali pouliční představení z dějin města Jihlavy  Městem táhne tradice, zaujala Jakuba informace o artistickém výkonu ze 16. století a nadšení z toho, co všechno je možné, ho nejspíš ty čtyři roky  neopustilo…

Věděli jsme, že naše cesta bude ryze divadelní…

Nakonec se slavný  Sestup komedianta z jihlavské věže rozrostl do několikadenního festiválku, který Skřítek (Martin Kolář) pojmenoval „Romance pro maringotku a hrnec polívky“.

Samotnému sestupu loutky-komedianta předcházelo hodinové představení, které napsal a zrežíroval Martin Kolář a nazkoušel s lidičkami z De Facta Mima – legendy o tom slavném kejklíři (který se zrovna nemůže najít, protože se nejspíš lekl a utekl) – Gumové údy, Říkadla, O kejklířově narození.

A ještě před divadelním představením se hrály kramářské písničky z historie města Jihlavy (Šmidla Michal Pokorný, Matěj Kolář, Eliška Brtnická, Jana Havlová, Peťka Kosová)

Pekly se nezbytné jihlavské klášterní koblihy (kvůlivá kterým Jihlava ve své historii podvakrát vyhořela) a každý den v 19 hodin se podávala polívka, ohřívaná ve velkém kotli přímo u maringotky….

V  maringotce po celou dobu měla své zázemí Čajovna Kuba a Pařízek a vařila lahodný čaj….

AKCI POŘÁDALO:

  • Divadlo T.E.J.P. a De Facto Mimo

Ve spolupráci se:

  • Skupinou historického šermu VIVAMUS,
  • Karlem Kloudou, tesařem–památkářem  a o.s. Jihlavský havířský průvod

Za finanční podpory:

město_jihlava_maly Bez názvu-1

Comments are closed